Šanghaj 2024

Nedeľa, 21. júla 2024

V termíne 3.7. – 16.7.2024 sa naši Gamčáci Alica Gogová (OKTÁVA), Patricia Labajová (IV.C), Martin Pistovčák (KVINTA A), Patrik Prítrský (III.A) a Matej Škubla (SEPTIMA A) zúčastnili podujatia Shanghai International Sister Cities Youth Camp 2024 v čínskom Šanghaji.

Tohtoročného tábora v Šanghaji sa zúčastnilo 18 tímov zo 16 krajín sveta, vrátane nášho slovenského gamčáckeho tímu. Hneď v ráno príletu sme sa na letisku stretli s Betty, Arthurom a Ericom, našimi čínskymi dobrovoľníkmi a ich učiteľom Lucasom, ktorí boli našimi dôvernými sprievodcami a prekladateľmi v najväčšom meste Číny. Spoznali sme sa s ostatými študentami z celého sveta a od 3.7 nás čakal nabitý program. Hneď na otváracej ceremónii sme videli čínsku operu, tradičné čínske tance, no aj čísla účastníkov z ostatných krajín. Organizátori si pre nás v krásnom klimatizovanom kultúrnom centre pripravili mnoho workshopov, na ktorých sme sa naučili ako správne uvariť čaj, vyrobiť čínske vejáre či bábky. V rámci táborových aktivít sme vytvorili aj model našej vízie pre Bratislavu o 30 rokov. Tento zážitok nás naučil zohrať sa ako tím, pracovať pod časovým stresom, no aj lepšie sa spoznať navzájom. Okrem workshopov sme pod vedením lokálnych sprievodcov navštívili najväčšie šanghajské mzeá a aktrakcie ako Oriental Pearl Tower, Yu Garden či vyhliadkovú loď na rieke Huangpu. Skutočný Šanghaj sme však najlepšie spoznali očami domácich v deň, keď sme mali možnosť navštíviť domy a rodiny našich dobrovoľníkov.

Obrázok, na ktorom je ošatenie, ľudská tvár, vnútri, osobaNebolo to však vždy jednoduché, celým výletom nás sprevádzali horúčavy blížiace sa 40ke, každodenná čínska kuchyňa, či nesmierne tvrdé matrace na internáte. Veľmi nás teda potešili dve noci v hoteli vo voľnočasovom centre Oriental Land pri jazere Dishan. Slovenský tím sa tu nenechal zahanbiť v kempových športových aktivitách, či už to bolo lezenie, hádzanie lietajúceho taniera či rýchlostná súťaž na dračích loďkách, ktorú sme pod velením pani profesorky Blažekovej vyhrali. Očarilo nás aj historické mestečko Wuzhen, známe ako Benátky Číny, ktoré sme navštívili počas výletu z Oriental Landu. Nasledovala hudobná noc, kde sme si zatancovali, zaspievali a sledovali rôznorodé vystúpenia účastníkov z celého sveta.

Unavení, no plní nadšenia sme sa vrátili naspäť na internát, kde nás čakala už len príprava na záverečný ceremoniál. Celú ceremóniu úspešne moderovala naša študentka Paťa. Zvyšok Slovenského tímu si poctivo nacvičil spev, tanec a hru na čínskom hudobnom nástroji Guzhen. Stačilo už len spojiť sily so študentami z Thajska, Francúzska a Číny a predviesť toto elegantné vystúpenie čínskej piesne Mo Li Hua na javisku počas záverečnej ceremónie. Nasledovalo podpisovanie tričiek, vymieňanie darčekov  najmä dojímavé rozlúčenie s našimi čínskymi dobrovoľníkmi ale aj novými kamarátmi z celého sveta. Plný nezabudnuteľných zážitkov a úsmevných spomienok sme ráno nasadli na dvanásťhodinový let do Viedne, ktorým sa naša cesta skončila.

Naše poďakovanie za podporu, aby sme sa mohli zúčastniť tohto tábora, patrí Bratislavskému samosprávnemu kraju, firmám JAVIS a.s. a INDIKO STUDIO s.r.o.. My budeme na tento camp radi spomínať a veríme, že Slovensko bude mať odteraz možnosť zúčastňovať sa tohto tábora každoročne, aj vďaka ďalšej vynikajúcej tohtoročnej reprezentácie Gamčákov.

Špeciálne poďakovanie patrí aj pani profesorke Pavle Blažekovej, ktorá našu výpravu sprevádzala – ďakujeme!

Za celú slovenskú výpravu napísali Patrícia a Alica