Všetko sa to začalo otázkou od pani riaditeľky, či by som nechcel ísť v lete na dva týždne do Číny na medzinárodný kemp študentov prezentovať Slovensko a zapojiť sa tak do všetkých aktivít, ktoré tento Shanghai International Sister Cities Youth Camp ponúka. Pomyslím si „Dobre, prečo nie!“ a hneď dám pani riaditeľke odpoveď.
Nevedel som do čoho idem, ale keď som spoznal aj ostatných štyroch členov nášho tímu z Gamče – teda Radku Bírovú (III. A), Hanku Derkovú (Septima), Mateja Medveczkého (III. A) a Martina Šima (Septima), nevedel som sa dočkať na našu veľkolepú cestu do Šanghaja. Najťažšia na tom bola tá príprava a to balenie. Netuším predsa, čo také by som potreboval v najľudnatejšej ázijskej krajine ďaleko na východe a navyše v meste Šanghaj, druhom najväčšom meste na svete. A ešte uprostred leta.
Ani sme sa však nenazdali a bol tu deň odletu. Trasa cesty viedla autobusom z Bratislavy na letisko do Viedne a odtiaľ najväčším poschodovým airbusom sveta do Dubaja, odkiaľ priamym letom ponad Indiu do Šanghaja. Tu sme sa na letisku stretli s našimi tromi čínskymi dobrovoľníkmi, ktorí nás sprevádzali počas celého nášho pobytu v Číne. Všetko sa to mohlo začať.
Ako prvé nás oboznámili s programom, ktorý sa aj tak neskôr menil každý deň. Ubytovali sme sa v centre mesta v areáli miestnej špičkovej strednej školy. Tu sme sa začali zoznamovať s ostatnými študentmi. Shanghai International Sister Cities Youth Camp organizuje každoročne Čína pre študentov z viacerých krajín sveta kvôli prehlbovaniu vzájomných vzťahov aj medzi mladými ľuďmi a aj medzi odlišnými krajinami s rôznymi kultúrami. Tento rok sa zúčastnilo 16 krajín ako Austrália, Mexiko, Japonsko, Juhoafrická republika, Južná Kórea, Francúzsko, Rusko, Vietnam, Španielsko či dokonca aj Srí Lanka. A medzi nimi aj Slovensko.
Každý národný tím má za úlohu čo najlepšie odprezentovať svoju krajinu, kultúru, zvyky a tradície, históriu či folklór. V tomto smere má Slovensko naozaj výsostné postavenie a privilégiá a preto bola naša krajina pozvaná na účasť v tomto výnimočnom projekte už niekoľkokrát po sebe. Zároveň sa Čína snaží účastníkom počas pobytu ukázať to najlepšie a najzaujímavejšie, čo ich krajina ponúka. Za dva týždne trvania mládežníckeho tábora sme mali možnosť spoznať najväčšie čínske mesto Šanghaj, čínsku kultúru, jazyk, prírodu, písmo, gastronómiu, umenie, architektúru, divadlo, lukostreľbu či mestskú zeleň a znečistenie.
Keďže Šanghaj má dvadsaťštyri miliónov obyvateľov a priemernú šírku 100 kilometrov, tak sme mesto ani neopustili. Väčšina akcií v rámci programu bola realizovaná v centre mesta. Tu sme navštívili najznámejšiu budovu mesta, teda televíznu vežu Perla Orientu, plavili sme sa po rieke HuangPe, ktorá sa na kraji mesta vlieva do rieky Jang ‚c Tiang, videli sme druhú najvyššiu budovu sveta Shanghai Centre, navštívili sme tradičné záhrady a kláštor priamo medzi mrakodrapami a ochutnali sme tradičné miestne špeciality.
Zhodli sme sa, že tak aktívny program bol niekedy až neorganizovateľný, no napriek tomu sa im to celkom darilo. Dobre organizované je aj celé mesto Šanghaj. Funguje tu najväčšia sieť metra na svete, pod zemským povrchom majú tiež desať prúdové diaľnice či väčšina mesta má bezplatný prístup na internet. Miestne babky na trhu bez vzdelania a znalosti písma nevedia ani čítať no platby realizujú len cez mobilný telefón. Naučili sme sa, že v Číne je možné takmer všetko.
Šokovalo nás, akým množstvom kultúrnych, sociálnych, spoločenských a politických rozdielov disponuje táto ázijská krajina. Mne osobne to pomohlo uvedomiť si, ako veľmi si musíme vážiť a chrániť hodnoty a princípy, ktoré máme v Európe a v našej krajine a hlavne čo to znamená sloboda. Za to najdôležitejšie však jednoznačne pokladám tie nové priateľstvá, ktoré tam medzi nami všetkými vznikli a tú víziu do budúcnosti, ktorú nám táto cesta a letná škola s veľkým potenciálom poskytli.
Sme veľmi vďační našej angažovanej pani riaditeľke, ktorej sa to všetko podarilo pre nás zaobstarať a aj nášmu pánovi profesorovi Ješšovi, ktorý to s nami všetko s prehľadom zvládol. Ďakujeme teda za všetky úžasné možnosti, ktoré nám naša škola ponúka.
Hanka,, Radka, Matej, Martin a Tomáš