Navštíviť cudziu kultúru je vždy výzva. Nielen preto, že sa vám rozšíria obzory a hranice v prospech iného, neznámeho a ešte nezažitého, ale aj preto, že vtedy podstupujete skúšku sebapoznania – odhalíte vlastné stereotypy a predsudky, strach aj odvahu popasovať sa s novým, zmapujete svoju vlastnú odolnosť a otvorenosť. Takáto skúsenosť je na nezaplatenie a perspektívne vás obohatí na celý ďalší život.
Aj my sme mali v júli 2018, vďaka našej pani riaditeľke, slovenskému pánovi konzulovi Hromému a pani konzulke Vale Magátovej v Šanghaji a Čínskemu veľvyslanectvu na Slovensku, neopakovateľnú možnosť navštíviť čínske mesto Šanghaj a zúčastniť sa dvojtýždňového medzinárodného mládežníckeho tábora Shanghai International Sister Cities Youth Camp, kde sme sa stretli s reprezentáciami z rôznych krajín celého sveta a spoločne sme zažili čínsku kultúru aj medzinárodnú spoluprácu na vlastnej koži.
Na Ďaleký východ sa za Gamču vybral čisto chlapčenský reprezentačný tím v zostave – Július Krčmárik (Oktáva), Norbert Filo (IV.D), Sebastián Dlhoš (Septima) a Adam Chalúpek (III.D). Každý z nich prispel do tímu svojimi schopnosťami a jedinečnou osobnosťou, čo v konečnom dôsledku spôsobilo, že slovenská reprezentácia v Šanghaji bola výborne „pripravená“ na všetky úrovne programu, ktoré nás čakali.
Chlapci podali excelentný výkon tak v kurzoch čínštiny či kultúrnych workshopoch, ako aj v iných súťažných aktivitách. Ich zanietenosť, energia a zmysel pre humor neostali bez odozvy (o čom svedčil i zvýšený záujem zo strany mnohých účastníčok). Obzvlášť očarili klobúkovým tancom, bojovým umením či športovým výkonom počas športového večera. Julo si pripravil výnimočnú prezentáciu o Slovensku a počas divadelného predstavenia vo vodnom mestečku Zhouzhuang sa mu podarilo dokonca aj „oženiť sa“ s čínskou princeznou. K iným extrémnym udalostiam nedošlo, ak nepočítame tajfún Ampil, ktorý sme prečkali v bezpečí na internáte.
Napriek vlhkému a teplému počasiu chlapci s elánom zvládli všetky pripravené aktivity a podujatia. Úvodný otvárací ceremoniál sa konal v centre Šanghaja, kde sme mali možnosť stretnúť sa aj so slovenskou generálnou konzulkou. Naši čínski sprievodcovia, Suzie, Kate a Max, sa o nás príkladne starali a sprevádzali nás každým dňom v Šanghaji. Vďaka nim sme sa veľa dozvedeli o čínskej kultúre, živote v Šanghaji či životnom štýle mladých.
Videli sme turistické centrum, navštívili sme budhistický chrám Jinan, viaceré múzeá, vyhliadkovú vežu Oriental Pearl či prestížne univerzity. Julo absolvoval i návštevu v čínskej domácnosti. S čínskym jedlom sa každý z nás popasoval po svojom, niekto nadšene a zvedavo, iný s väčšou opatrnosťou.
Záver nášho pobytu v Číne rámcovali dve silné podujatia – trojdňový výlet do oblasti pri jazere Dianshan nazývanej Oriental Land, kde sme si vyskúšali niekoľko lokálnych atrakcií a zažili tak čínsku „školu v prírode“, a záverečný galaprogram, kedy sme si po dojímavom vystúpení našich nových čínskych kamarátov trochu i poplakali.
Potom nás čakal už len dlhý, no komfortný let domov, keď každý z nás s vlastným prúdom myšlienok, emócií a dojmov v hlave bilancoval uplynulé dva týždne a možno tak trochu aj smútil, že to všetko tak rýchlo ubehlo.
Na záver je potrebné dodať už len jedno obrovské ďakujem všetkým, vďaka ktorým sme mali možnosť zažiť Šanghaj i čínsku kultúru a vytvoriť si medzinárodné kamarátstva. A tiež samotným členom nášho tímu, všetkým štyrom študentom z Gamče, ktorí vďaka svojim osobnostiam a nasadeniu vytvorili z týchto dvoch týždňov neopakovateľnú, „našu“ výpravu so všetkými jej „slabými miestami“ aj „víťazstvami“: Boli ste skvelá zostava, chalani!
Za tohtoročnú fenomenálnu Gamča Crew napísala p.p.Tichá.