59. ročník Medzinárodnej matematickej olympiády (IMO) sa uskutočnil tam, kde v roku 1959 táto súťaž začala, teda v Rumunsku. Presnejšie v meste Kluž a to v termíne 3. až 14. júla 2018.
Po výberovom sústredení sa do slovenského tímu dostal aj Tomáš Sásik, pre ktorého to už bolo trietie IMO, aj keď toto bolo prvé s maturitou vo vrecku.
Všetci súťažiaci zo 107 krajín sveta riešilo počas dvoch dní šesť príkladov, za ktoré mohli spolu dostať 42 bodov (zadanie si môžete prečítať v okne nižšie). Pri zisku 31 a viac bodov to bola zlatá medaila, pri 25 a viac strieborná a pri 16 a viac bodov bronzová.
Poradie krajín vyhralo USA (5-1-0-1) pred Ruskom (5-1-0-0) a Čínou (4-2-0-0), Slovensko sa umiestnilo na 23. mieste s bilanciou 0 zlatých, 3 strieborné, 3 bronzové medaily a 0 čestných uznaní.
V poradí jednotlivcov sa o prvenstvo delil Brit Agnijo Banerjee s Američanom James Linom, ktorých nasledoval ďalší Američan Mihir Anand Singhal. Prvý dvaja mali pritom aj plné skóre 42 bodov.
Tomáš skončil s bilanciou 27 bodov (7-7-0-7-6-0), čo mu vynieslo zdieľané 111. miesto a striebornú medailu. Doplnil si tak postupku, v ktorom už mu bude chýbať iba zlato.
Celý zážitok z olympiády zhrnul Tomáš takto:
Príklady boli o niečo ľahšie ako zvyčajne, ale o to zaujímavejšie. Dokonca prvýkrát bola jedna z úloh od slovenského autora. Všetkým Slovákom sa nám dobre darilo a dosiahli sme najlepší výsledok v poradí krajín za posledných 12 rokov.
Nasledovali výlety do soľnej bane v Turde a do historickej pevnosti v meste Alba Iulia, kde sme mohli sledovať predstavenie pri výmene stráží. Obe tieto miesta boli neobyčajne pekné.
V Rumunsku bolo všetko dobre zorganizované, až na to že vždy sme mali veľké časové rezervy a teda na všetko sa dlho čakalo. Otvárací aj zatvárací ceremoniál boli veľkolepé, viacero významných hostí malo príhovor vrátene rumunského prezidenta.
Strieborná medaila je pre mňa veľký úspech, som s ňou spokojný a vidím, že stále sa môžem v matematike zlepšovať 😉
Tomášovi k striebru srdečne gratulujeme a ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu Gamče na všetkých olympiádach, nábojoch, klániach a iných súťažiach!
Zároveň mu držíme palce v ďalšom štúdiu čistej matematiky na bratislavskom Matfyze!