Streda, 17. august 2016
Vo Švajčiarsku (a Lichtenštajsku) sa pred mesiacom skončil 47. ročník Medzinárodnej fyzikálnej olympiády a Gamča bola pri tom:
Náš už zmaturovaný oktávan Juraj Májek získal výbornú bronzovú medailu – gratulujeme!
Prvé miesto získal Chenkai Mao z Číny so ziskom 48,1 boda, ktorému sekundovali na prvých priečkach študenti hlavne z ázijských krajín. Juraj pre porovnanie získal 29,9 boda.
Fyzika príde dnes mnohým ako ťažký a nezáživný predmet. Čo motivovalo teba zvoliť si tento smer?
Už ako malému mi učarila príroda a tak ma vždy zaujímalo, ako svet okolo nás funguje. Ako som vyrastal, v zozname mojich vysnívaných povolaní sa vystriedali asi všetky prírodné vedy, no zakotvil som vo fyzike, najlogickejšej vede skúmajúcej prírodu.
Páčilo sa ti v Švajčiarsku? Ako to na takej medzinárodnej olympiáde vyzerá?
Olympiáda bola nádherným týždňom, plným spoznávania krásnej krajiny, hľadania vlastných limitov pri riešení náročných úloh a hlavne plným zapálených mladých ľudí z toľkých kútov sveta, koľko ťažko nájdete niekde inde pokope.
Účasť na takejto súťaži je cenou za obrovskú dávku driny. Ako si sa pripravoval na slovenské kolá FO?
U nás doma máme k vede všetci blízko, preto vždy bolo niekoho, kto by mi vysvetlil to, čo som v škole či v knihách nepochopil. Odmala som riešil korešpondenčné semináre a chodil na sústredenia. To mi dalo okrem priateľstiev a zážitkov aj skvelý základ v logickom myslení.
Za svoj úspech vďačím mnohým ľuďom, od jedného vedúceho Fyzikálneho korešpondenčného semináru až po profesorov v škole, ktorí ma vo svojom voľnom čase pripravovali a dali mi neskutočne veľa.
Ako hodnotíš svojich osem rokov na Gamči? Pomohla ti škola nasledovať svoje záujmy?
Gamča je pre mňa hlavne školou, kde je človek obklopený množstvom profesorov aj študentov s rovnakým nadšením. Práve mnohým podnetom, inšpiráciám, ale aj príkazom zo strany profesorského zboru vďačím za to, kam sa teraz uberám. V triede sme boli silná skupina, v ktorej sme sa vedeli motivovať do rôznych odborných súťaží. Niet nad to, keď má človek medzi spolužiakmi niekoho, s kým vie dať hlavy dokopy nad ťažkou úlohou, či podeliť sa o radosť z poznávania.
Za prípravu ďakujeme p.p. Trebatickej!